Маніфест Нового Театру.

Новий Театр – це храм мистецтва, наукова лабораторія з дослідження людських душ, моральна, духовна кафедра суспільства. А ще Новий Театр – це Свято. Ми бачимо в театрі спосіб і шлях духовного розвитку людини. Театр – синтез усіх існуючих можливостей самовдосконалення людини і розвиток його трьох іпостасей: тіла, душі і духу.
Сучасний театр поступово звільняється від досвіду перебування в єдиній традиції. Сучасний театр повинен збагатитися новими знаннями, новою естетикою. Мова театру повинна стати багатшою і різноманітнішою. Сьогодні театр в своїх кращих прикладах прагне до синтезу нових віянь мистецтва в інтелектуальній прозі, філософії, поезії. Театр може спиратися не тільки на існуючі системи знань визнаних театральних майстрів: Л. Курбаса, К. Станіславського, М. Чехова та В. Мейерхольда, а ще і на Ежі Гротовського та Анатолія Васильєва. Цікаво привнести в театр стародавні духовні знання і практики Сходу та християнства. А ще театр збагачує молода талановита сучасна режисура. Театр – це живий організм і він повинен кожен раз дивувати глядача чимось новим.
Наш театр і його творчий процес передбачає вихід за межу – зміну, трансформацію, рух угору, спосіб одухотворення. У своїй основі він може синтезувати різні напрямки: психологічний, ігровий, поетичний, інтелектуальний і містичний театри. Новий Театр дарує унікальну можливість досягти душевної гармонії, в ньому зберігаються чари й первинна радість, якої так не вистачає в нашому повсякденному житті.
Наш театр – це творча лабораторія, створена спеціально для Людини.
Наш театр – це розмова про Людину, з усіма її дивовижними здібностями, які ми хочемо продемонструвати глядачеві, щоб спробувати розбудити його від звичного побутового сну.
Наш театр – це і розмова про взаємовідносини людини зі Всевишнім.
Основу нашого театру складають актори, яких об’єднує перш за все любов до театру, мистецтва, до творчої реалізації здібностей.
Народження і становлення Театру
Новий Театр був відкритий 25 лютого 2012 р. виставою «Тринадцятий апостол» – в день народження Лесі Українки, письменниці, що стала символом України та 125-річчя видатного українського режисера-новатора Леся Курбаса.
З Лесем Курбасом доля зв’язала Новий Театр не випадково. Лесь той режисер, який отримавши освіту в Європі, приїхав створювати в Україні саме новий театр, живий театр, поетичний, образний, в новій художній стилістиці. Його метод «перетворення» міг би стати новою театральною системою в Україні та світі поряд з системою Станіславського, якби не репресії і його смерть на Соловках. Саме по театральній системі Курбаса захистила свій магістерській диплом режисера в Київському національному театральному університеті ім. І.Карпенка-Карого художній керівник Нового Театру Світлана Лебедєва.
За перший рік творчої роботи Новий Театр підготував 7 прем’єр: «13 апостол», за ранньою поезією Володимира Маяковського, «Останній герой», за п’єсою «короля абсурду» Славомира Мрожека, «Варшавська мелодія», за п’єсою Леоніда Зоріна, «Від Давида та Едуарда. З Любов’ю», за п’єсою Леонарда Голдштейна, «Психея та Арлекін» – до 120-річчя з дня народження Марини Цвєтаєвої, «Молли Суіні» за п’єсою Брайна Фріла, «З прийдешнім!», за п’єсою Радіона Овчіннікова . Це була велика праця зі створення свого репертуару і своєї акторської команди. У наступному році було випущено 4 прем’єри, серед яких знаковою стала вистава «Медея» за п’єсою Людмили Розумовської. Крім того в 2013 р. театр взяв участь у міжнародному театральному фестивалі «Театр. Чехов. Ялта», де наша вистава «Медея» стала лауреатом фестивалю.
У 2014 році театр підготував 3 прем’єри, одна з яких, це музична комедія «Приборкання норовливої» стала найбільш на той час чисельною за кількістю зайнятих у ній акторів (15) і приурочена вона була до 450-річчя від дня народження великого драматурга – Вільяма Шекспіра. Ця вистава стала своєрідною візитівкою «Нового театру». Саме з неї ми починали свої гастролі у різні міста Запорізької та Дніпропетровської області.
Також у 2014 року театр випустив виставу у жанрі психологічної драми за відомою п’єсою шведського класика Августа Стріндберга “Фрекен Жюлі”. У виставі були задіяні тільки молоді актори-студенти Запорізького національного університету. Участь студентів-акторів тепер вже стала родзинкою Нового Театру.
Ще одна знакова вистава була народжена в наступному, 2015 році. Тоді театр підготував ексклюзивну, авторську виставу «Місто Z: Хранителі», за п’єсою директора та актора театру Владислава Лебедєва. Ця вистава в жанрі саунд-віжион-драма (вистава-кіно) була присвячена місту Запоріжжю, Майдану та підступнії війні, яка почалась на Сході України. У цьому авторському, патріотичному проекті поряд з «метрами» Нового театру прекрасно грали і студенти акторського факультету. Через рік ця вистава стала лауреатом Першого Всеукраїнського фестивалю патріотичного театру «Миротворець» у місті Дніпро.
У тому ж 2015 році Новий Театр випускає дуже милу, чарівну комедію під назвою “Наплювати мені на ваш мільйон”. Вистава створена за п’єсою Валерія Мухарьямова “Спасибі, Марго”. Всього 4 діючі особи, але радості вистава приносить як глядачам, так і акторам на цілий мільйон ….
А в 2016 році Новий театр випустив найбільш масштабний проект за всі роки існування – трагедію за п’єсою Вільяма Шекспіра “Ромео і Джульєтта”, де серед 20 діючих осіб, тільки 6 було вікових професійних акторів, а 14 – студентів. Але що при цьому завжди наголошує глядач – щирість і самовідданість учасників вистав Нового Театру – дає фору багатьом бюджетним театрам України. Ця вистава стала також візитівкою Нового театру, яку побачили глядачі багатьох міст Запорізької та Дніпропетровської області.
Дуже вдалий був Шостий сезон (2016-2017 р.р.) в театрі. Тоді ми створили чудові та дуже популярні серед глядачів 4 вистави: «Дикун» за п’єсою іспанського драматурга Алесандро Касона, авторську, музично-новорічну комедію «Ялинки на 8-му поверсі», драматичну комедію плаща та шпаги «Собака на сіні» за п’єсою Лопе де Вега та фривольну, сучасну французьку комедію «Що приховують французи».
У 7-м сезоні (2017-2018 р.р.) театр подарував глядачам різдвяну феєрію за п’єсою нобелівського лауреата Моріса Метерлінка «Заручини» та першу п’єсу французького короля комедії Мольєра «Навіжений або все не до ладу».
У виставі «Заручення», окрім 20 персонажів (акторів Нового театру) приймали участь ще 17 дітей, які навчались акторської майстерності у театральній школі при Новому театрі, яку ми створили у 2017 році. За кількістю виконавців це була найбільша вистава Нового театру за всі роки існування.
У 8-му сезоні (2018-2019 р.р.) з’явилися ще дві яскраві прем‘єри: «Тустеп на тлі валіз» та сюрреалістична комедія за п’єсою французького автора Ролана Топора «Джентльмен під столом».
9-й сезон (2019-2020 рік) був вкрай важким, бо почався «короновірус». Але ще на початку пандемії ми створили шалену ексцентричну комедію за п’єсою Мюрея Шизгала «Любофф». На прем’єрі ми навіть не спроможні були розсадити у 600-містному залі всіх бажаючих глядачів, дехто просто стояв у проходах. А ще під час пандемії ми створили шалений концерт «Антівірус» та відновили одну з перших наших вистав «Останній герой».
10 сезон, (2020-2021 р.р.) теж був важкий для нас, але нас підтримав Український Культурний Фонд, якій надав нам грант інститутської підтримки і ми продовжили нашу діяльність. Ми спромоглися створити чудову романтичну виставу за п’єсою іспанського автора Тірсо де Молина «Ревнива до себе самої».
11-й сезон був печальний, бо почалася війна. Але ще перед початком сезону, ми отримали грант від УКФ на створення масштабного повітряного шоу до 30-річчя Незалежності України – «Гопак на землі та в небі». Це було щось неймовірне. На аеродромі Майське у Дніпропетровській області напередодні свята у рамках авіа-шоу до Дня Незалежності «Вільне небо» 20 парашутистів з всеукраїнської федерації парашутного спорту у вільному падінні станцювали гопак у небі під час групового стрибку з парашутів. У цей час танцювальний ансамбль «Вихиляс» виконував гопак на землі, а потім зустрічав парашутистів, які опускались на землю на парашутах. І потім вони всі разом несли величезний жовто-блакитний прапор України. Ще до початку російсько-української війни Новий театр встиг створити виставу за оповіданнями Олексія Купріна «Блазні Господні». А потім готував на 25 лютого 2022 року до свого 10-річчя виставу за п’єсою Бертольта Брехта «Барабани вночі». Але за день до цього почалася війна. Прем’єра чекала свого часу майже півтора року. Був змінений майже весь попередній склад акторів. І 29 липня 2023 року прем’єра таки відбулася при аншлагу глядачів.
Спасибі всім нашим глядачам за підтримку, в тому числі і фінансову, адже купуючи квитки, ви тим самим стаєте нашими спонсорами та меценатами. Дякуємо вам за любов до театру. Ми вас теж любимо!